Ettevõtjale

Hea ettevõtja!

Ootad oma ettevõttesse tegusaid noori suurepäraste ideede ja erinevate oskustega, mida annab kohe igapäevatöös rakendada? Sisukale ja praktilisele tulemusele suunatud ettevõtlusõppe programmi eesmärk ongi õppeaine sidustamine praktikaga ning tööturu võimaluste ja vajadustega. Selleks saad Sinagi panustada, sest mis motiveeriks noori veel paremini kui kohtumine inspireeriva  ettevõtjaga!

  • Praktikuna saad noorte maailmavaadet avardada loengutes ja tundides lektorina-õpetajana osaledes ning seeläbi õppuritesse ettevõtlikkuse pisikut süstida läbi oma kogemuse jagamise.
  • Võistlusmomenti pakub võimalus juhendada õpilasfirmat ning osaleda õpilasfirmade võistlustel, millest võib kasvada välja uus ettevõtmine.
  • Äriideede arendamisprogrammi STARTER kaudu saad olla mentoriks tublidele tudengitele nende äriidee väljatöötamisel ja miks mitte kaasata mõni tublim peale kooli lõppu reaalselt tööle.
  • Kontaktid määravad ärimaailmas palju ja ka ettevõtjal endal on võimalus programmi tegevuste käigus tutvuda ning teha koostööd nii teadlaste, õppejõudude kui teiste oma ala spetsialistidega.
  • Et olla hea mentor ja juhendaja, selleks pakub ettevõtlusõppe programm Sulle erinevaid koolitusi.

Kuidas panustada?

Anna oma soovist teada info@ettevõtlusõpe.ee ja leiame sobivaima variandi – kas soovid osaleda tunni või loengu andmises praktikuna, pakud võimalust oma ettevõtte külastamiseks või muul moel ettevõtlusõppe läbiviimiseks, soovid jagada oma teadmisi ja kogemusi mentorina. Eriti oodatud on maakondade ettevõtjad, kes soovivad kohalikku kooli panustada. Selleks, et tugevdada oma pedagoogilisi oskusi, tasub valida huvipakkuvad ja vajalikud koolitused koolituskalendrist.  

Ettevõtlusõppe programm tunnustab parimaid mentoreid ja 2017. aastal sai aasta parima mentori tiitli laia haardega ettevõtja Kuldar Leis, kes panustab mentorina nii Põlvamaa kui Võrumaa koolides kui ka Tartus STARTER programmis.  Junior Achievement Eesti tunnustab parimaid õpilasfirmade mentoreid. Veel mentorina toimetajaid leiad Junior Achievement Eesti kodulehelt. Kõrgkoolide veetavas STARTER äriideede arendamise programmis osaleb sadakond mentorit erinevatelt elualadelt, rohkem infot on  STARTER kodulehel.

 

Kogemuslood

Taavi Tamm, ettevõtja, STARTER programmi mentor: “Alustasin oma esimese ettevõtmisega ülikooliajal ja tegin palju vigu, mis läksid kalliks maksma. Pean seda jätkuvalt väärtuslikuks õppetunniks ja tagasi vaadates ei tahaks ma midagi teisiti teha. Küll aga usun, et õppimiseks on pisut soodsamaid võimalusi. Kuna olen isiklikult alustava ettevõtja ämbrid läbi kolistanud, mõistan hästi, miks on noorel ettevõtjal oma esimeste sammude juures mentorit vaja. Paljudest ämbritest on hüva nõu abil võimalik lihtsalt üle hüpata. Kui suudan noori kasvõi ühe kuluka vea vältimisel aidata, olen mentorina õnnestunud.
Kuid mentoriks olemine ei ole ettevõtja jaoks ainult andmise rõõm, vaid kahepoolne kasulik kogemus. Pidevalt oma ettevõtmise murede ja rõõmudega tegeledes kipub aju kuidagi seisma jääma. Väga lihtne on teistele öelda, mida kõike peaks tegema, et väljakutsetest võitu saada. Teinekord aga mõtlen pärast noortele soovituste jagamist, et miks ma kõll ise nii ei tee. Teistele nõu andes leian tihti vastuse ka iseenda küsimustele. Ma usun, et teisi aidates aitan ma väga palju ka iseennast.

Marek Mekk, Valgamaa ettevõtja (OÜ Sebra Sõbrad), Junior Achievement Eesti õpilasfirmade programmi koolitaja: “Mitu aastat olen ise juhendanud õpilasfirmasid, olen noorte ettevõtjate koolitaja ja mentorklubi liige. Noortel on suur huvi. Õpilasfirmade programm levib noorte seas, kogub populaarsust, noored ise tahavad teha. Nüüd juba õpilased ise nõuavad, et miks meil ei ole, aga alati ja igal pool ei jätku juhendajaid. Õpilasfirma annab tõsise ettevalmistuse – sotsiaalsed oskused kasvavad tohutult. Peab müüma, turgu leidma, toodet arendama, meedias end müüma. Eesti õpilasfirmade tase on kindlalt Euroopa esirinnas. Ka maailmas, sest nii suuri võistlusi mujal ei korraldata”.

Mis on mentori roll ja mida saab mentor sellest protsessist?

Vaata videointervjuusid, kus mentorlusest räägivad Ajujahi eestvedaja Harri Tallinn, Pärnu linna ettevõtluskonsultant Aare Raev ning ettevõtja Kristjan Maruste.

Kooli ja ettevõtte koostöö ettevõtlusõppe raames levib hoogsalt

Kool ja ettevõte saavad koostööd teha ka muul moel kui mentorlus. Hea näide paljude hulgast on Raasiku kooli ja Mistra-Autexi koostöö ning kauplusteketi Sõbralt Sõbrale ja Rakvere kooli koostöö. Ida-Virumaal panid ettevõtlusõppe projekti “Üks päev ettevõtjana” raames seljad kokku 10 kooli ja üle 50 ettevõtte. Erinevaid kogemuslugusid saab lugeda uudiste alt. 

Ettevõtlusõppe praktilisemaks muutmiseks saab taotleda rahastust läbi avatud taotlusvooru, kus üheks tingimuseks on ettevõtte ja kooli partnerlus.