STARTERi tiimide kogemuslood


Full Grain taaskasutab tootmisjääke

2017. aasta STARTERcreative sügisese lennu EKA meeskonna Full Grain juht Olga Vertjajeva rakendab õppeprogrammist omandatud teadmisi ja oskusi töötajana ettevõtte sees. Kuidas tekkis idee tootmisjääkide taaskasutamiseks ning mida Olga STARTERist õppis, räägib ta ise lähemalt.

Palun räägi oma ideest lähemalt – miks valisid just selle idee STARTERcreative programmi jaoks, mis probleeme see käsitleb ja kes on sinu sihtgrupp?

Minu ideeks on taaskasutada nahatööstusest tekkivaid materjalide jääke ja motiveerida disainereid ning käsitöölisi nendest naturaalsetest ja ilusatest materjalidest looma uusi tooteid. Igapäevaselt töötan ma nahkmaterjalist sisekujundustoodetega nagu põrandakatted, pinnakatted ja muud eritellimusel valmistatud kujunduselemendid. Seega olen märganud ülejääkide koguseid, mida sisekujunduses enam kasutada ei saa, kuid mis sobiksid näiteks väiksemate aksessuaaride valmistamiseks. Sama probleemi on märganud ka minu kolleegid. Lühidalt on minu ideeks sisekujundus- ja mööblitoomissektoris tekkivate nahajääkide toomine turule.

Kuidas sa sattusid STARTERcreative ideede arendamise õppeprogrammi ja mis ootustega sinna sisenesid?

Lugesin programmi kohta EKA uudiskirjast ja otsustasin testida enda idee olulisust ja väärtust. Soovisin end kasvatada ka sisemiselt ja arendada juhtimisoskuseid.

Kas sisenesid programmi üksinda või meeskonnaga? Kas leidsid oma meeskonda kõik vajalike kompetentsidega liikmed või otsid kedagi endiselt lisaks?

Liitusin üksinda. Idee presenteerimine oli raske, kuna esinesin viimasena ja ei lootnud, et leidub veel inimesi, kes minuga koos ideed arendama hakkavad. Täna olen väga rahul, kuna leidsin oma meeskonda kaks inimest, kes uskusid minu ideesse ja usaldasid mind. Joseph Okunhon õpib turundust ja Mirjam Vikisk poliitikat, seega usun, et me oleme hetkel pigem selline “teoreetiline” meeskond. Meil on puudu tehnilisest teostusest nagu veebi arendus või programmeerimine, nende kompetentsidega saaks digitaalse platvormi arendusega algust teha.

Mis teadmisi ja oskusi Sa STARTERcreative programmis omandasid?

Minu jaoks oli kõige olulisem mõista start-up ettevõtte olemust: kuidas inimesed kokku saavad, mis ideid esitletakse ja kuidas on võimalik selles maailmas läbi lüüa. Mind üllatas see, et start-up ettevõtlus ei ole väikeettevõtluse vorm vaid suur majandusharu ja elustiil paljude inimeste jaoks.

Mis oli kõige suurem väljakutse idee arendamise juures, kas pidid õppeprotsessi käigus tegema palju muudatusi?

See oli väga loominguline protsess. Disainerina oli minu jaoks kõige raskem oma ambitsioone maha suruda. Iga kord, kui tuli ideed esitleda, sai selle suund üha enam selgemaks, kuid samas muutus vähem inspireerivamaks. Aga mõistan, et see on ainus viis jõuda fokuseeritud ja läbilöögivõimelise ärimudelini. Juhipositsioonil olemine on alati väljakutsuv, eriti suheldes kõikide kasusaajate ja erineva kultuurilise taustaga meeskonnaliikmetega.

Kas soovitad ka teistel osaleda STARTER programmis?

Kindlasti soovitan, see on väärt proovimist. Sealt saab häid juhiseid idee arendamiseks ja samuti palju kontakte.

Millised on tulevikuplaanid oma ideega seoses? Kas oled hetkel ettevõtja või plaanid luua ettevõtte?

Ma ei ole loobunud idee realiseerimise plaanist, kuid ma ei ole nii ambitsioonikas kui varem. Olen kindel, et ideel on potentsiaali ja tulevikus leian aega sellele rohkem pühenduda. Hetkel aga töötan täiskohaga ja kirjutan magistritööd. Mul on küll paberil ettevõtte loomiseks andmed juba kokku pandud, kuid registreerimiseni pole veel jõudnud. Samas idee realiseerimisega olen vaikselt väikeste sammudega juba algust teinud ettevõttes kus töötan. Hetkel teen omamoodi väikest äri suurema ettevõtte sees ja eks tulevik näitab, mis sellest välja kasvab.

Intervjueeris STARTERcreative EKA meeskondade juhendaja Kelli Turmann.